Yaşam

Romanya Vatandaşı Nasıl Olunur?

Romanya vatandaşı nasıl olunur şeklinde sorular pek çok kişi tarafından sorulur. Kişilerin dedeleri Romanya’dan geldiyse ve torunları olarak kendileri de Romanya vatandaşı olmak isteyebilir. Bu noktada vatandaşlığın nasıl yapılacağı merak konusu olmuştur. Romanya vatandaşlığı almak için bazı şartlar gerekir.

Öncelikli olarak günümüz Romanya topraklarında bulunan ilçelerde doğmuş bir deseniz varsa bazı dernekler yardımcı olmaktadır. Bunun için ise ikinci nesile kadar tüm çocuk ve torunların Romen vatandaşlığı kazanma hakkı bulunur. Ki sizlere bu durumda Türk vatandaşlığından da vazgeçmeniz söylenmez.

Kimler Romanya Vatandaşı Olabilir?

Kimler Romanya vatandaşı olabilir diye soruların sorulması muhtemel olmuştur. Romen vatandaşlığını almanız halinde beraberinde Avrupa vatandaşlığının getirdiği haklarından da yararlanmış olursunuz. Bununla birlikte ister Türkiye’de ister 28 Avrupa ülkesinden birisinde yaşama şansı elde edersiniz.

Romanya vatandaşlığı alabilmek için belgeler toplamanız gerekir. Bununla birlikte anlaşma yapmak istediğiniz bir vatandaşlık alma sitesine başvurabilirsiniz. Vatandaş olma hakkını elde etmeniz için sizlere site içerisinde geri dönüş sağlayacak pek çok kişi olacaktır.

Romanya Vatandaşı Nasıl Olunur
Romanya Vatandaşı Nasıl Olunur?

Romanya’dan Vatandaşlık Nasıl Olunur?

Romanya’dan vatandaşlık nasıl olunur şeklinde soruların sorulması son derece doğaldır. “Romen vatandaşlığının verilmesi ile ilgili prosedürlerin iyileştirilmesi ve onaylama komitesine taleplerin yerine getirilmesi için bir çözüm sunulması ve son zamanlarda Romanya mahkemesinin hukuki iddialardan sonra gelen ve bu konudaki diğer iddiaların önlenmesi maksadıyla verilen kararlar ışığında… Aşağıdaki değişiklikler: Bölüm. 10: Romen vatandaşlığı, geçmişte Romen vatandaşlığına sahip olan bir kişiye ve ayrıca ikinci nesle kadar, soyundan gelenler için, 8. Madde (b) (c) ‘de belirtilen koşulları yerine getirmesi halinde, Romanya dışında ikametgahını yenilemek istiyorsa, verilebilir.

Bölümler ayrıca, Rumen kökenli Türk vatandaşların taleplerine de uygulanmaktadır. Bu değişiklik, bir Romen doğumlu soyundan gelenlerin, ikinci nesil üçüncü bir ebeveyne (özel duruma bağlı olarak) Romen dilini bilmeden Romence vatandaşlığına başvurmalarına izin verir. Haklarınız ve soydaşlarınızın vatandaşlık ve Romen pasaportu hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen 212-9003540 numaradan bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Sizin tarafınızdan herhangi bir sorumluluk almadan uzmanlarımızdan ücretsiz eğitim ve danışmanlık hizmeti alacaksınız.

Bahadır Değerliyurt

Merhaba, ben Bahadır! 2021 senesinde Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldum. Web sitemizin "Oyun" kategorisinden ben sorumluyum!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu