İnceleme
Trend

Omix X500 İnceleme – Fiyat Performansın Zirvesi!

Omix X500, Türkiye’ye yeni girmiş markanın en çok tercih edilen telefon modeli olarak dikkat çekiyor. Sizler için her detayıyla inceliyoruz.

Omix markası, geçtiğimiz aylarda ülkemize iki yeni telefon modeli ile giriş yaptı: Omix X500 ve Omix X600. Omix X600 modelinin incelemesi, zaten turkishmobile.com web sitesinde yapıldığı için ayrıca bir inceleme gereği duymuyoruz. Ancak Omix X500 modelini bu yazımızda sizler için inceliyoruz. İlk olarak markayı birlikte tanıyarak başlayalım.

İçindekiler

Türkiye Pazarında Yeni: Omix!

Omix X500, Türkiye pazarına yeni giren akıllı telefon üreticilerinden birisidir. Son zamanlarda birçok reklam ile ismini duyurmaya başlayan bu markanın öne çıkmasının altında kesinlikle fiyatı yatıyor. Daha önce de dediğimiz gibi söz konusu markanın ülkemizde iki farklı modeli bulunuyor. Bu iki model de giriş ve orta segment telefonlar kategorisinde yer alıyor.

İki telefonun da giriş orta modeli olması, sizleri marka hakkında olumsuz düşüncelere yöneltmesin. Markanın ürünleri, ülkemizde en çok talep gören orta segmentin çok altında bir fiyata çok üstünde bir performans gösteriyor.

Bu iki modelin tepe ürünü ise X500 olarak kabul ediliyor. MixO ekosisteminin de şimdiki öncüsü olarak kabul edilen bu akıllı cihaz, performansının yanı sıra fiyatlarıyla da beklentileri karşılıyor.

Lafı daha fazla uzatmadan, önce marka hakkında bilmeniz gerekenleri daha sonra ise telefon incelemesi ile sizleri baş başa bırakalım. Son olarak, yazımızın sonundaki videoya da mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz!

Omix X500 İnceleme

Yeni telefon modelimizi, tek bir yazıda her detayı ile inceleyeceğiz. Bu konuda herhangi bir şüpheniz olmasın. İlk olarak telefonu hangi kategorilere böleceğimizden bahsedelim. Yazı içinde telefonu şu özelliklerine göre inceleyeceğiz:

 • Tasarım
 • Ekran
 • Performans
 • Kamera
 • Batarya
 • Diğer Alternatifler ve Fiyat/Performans

Omix X500 Tasarımı Nasıl?

İlk olarak telefonun tasarımı ile başlıyoruz. Telefon üreticisi, bu kadar uygun bir fiyata böyle yetkin bir telefon üretmek için tabii ki bazı noktalardan kısmalar yapmış. Bu kısmaların başında ise tasarım geliyor. Telefon, diğer modeli olan Omix X600 ile neredeyse birebir aynı tasarıma sahip. Bunun yanı sıra GM 21 Pro akıllı telefon modeli ile birbirine çok benziyor.

Bu konuda direkt olarak “Çalıntı tasarım” damgası yapıştırmayacağız elbette. Markalar arasında esinlenme durumu zaten çokça karşılaştığımız bir konu. En iyisi diğer tasarım özelliklerine bakmaya devam edelim.

Omix, bu iki telefon modelinde de plastik bir çerçeveyi plastik bir arka kapak ile birleştirmiş. Bu seçimin altında ise yine daha iyi bir fiyat yakalamak yatıyor. Bunun yanı sıra plastik arka kapaklar, şık görünmese bile kırılmalara karşı daha dayanıklı olurken (Cama kıyasla), parmak izi tutma konusunda bir o kadar iyi oluyor. Ne yazık ki bu durum Omix X500 için geçerli değil. Söz konusu telefon modelimiz, arka kapağında oldukça parmak izi tutuyor.

Arka kapakta tercih edilen plastik, telefonun ağırlığını hafifletmeye yardımcı olmuş. Telefonun 199 gram ağırlığı bulunuyor. Ayrıca arka kapakta T harfini andıracak şekilde 4 adet kamera bulunuyor. Bu da tasarıma ayrı bir şıklık katmış.

Tasarım konusu bu şekilde noktalamadan önce, arka kapaktaki parmak izi okuyucunun pek de güzel durmadığını söyleyelim. Ancak genele bakacak olursak, telefonun akıl almaz düşük fiyatını göz önünde bulunduracak olursak gayet iyi bir tasarıma sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Omix X500 Ekran Özellikleri

Omix X500 Ekran Özellikleri
Omix X500 Ekran Özellikleri

Yine fiyattan kazanmak için vazgeçilen özelliklerden birisi de Omix X500 ekranı olmuş. Ne yazık ki bu telefonda da segmentindeki telefonlarda da olan IPS ekran öne çıkıyor. 6.67 inç büyüklüğündeki bu telefon, Full HD+ çözünürlüğü ile birlikte geliyor. Bunun da yanında, telefonun ekran tazeleme hızı da çok iyi sonuçlar vermiyor. Bu da akıcı bir görüntünün önüne geçiyor. Yine bir eksi özellik de HDR sertifikasının bulunmaması. Yine bir kötü özellik ise ekran çerçeveleri bakımından, çok geride bir tasarıma sahip olunması.

Tüm bu dediklerimiz, sizleri yanıltmasın. Telefonun özellikleri, birçok modelin gerisinde kalıyor olsa da bu fiyata alınabilecek en iyi telefon modellerinden biri olarak biliniyor. Yazımızın devamında bunu çok daha iyi anlayacağınızdan şüpheniz olmasın. Ekranın iyi özelliklerinden bahsedecek olursak;

 • Telefon yüksek ışıkta yansımıyor ve güzel bir parlaklığa sahip.
 • Renk dengesi bakımından, rakiplerinin çok önünde. Uzun kullanım sürelerinde bile göz yorgunluğu problemi yaşatmıyor.

Omix X500 Performansı Nasıl?

Omix X500 Performans
Omix X500 Performans

Gel gelelim bir telefon için en önemli özelliğe: Omix X500 Telefon Performansı Nasıl?

İlk olarak telefonda MediaTek markasına ait Helio G80 yonga seti bulunuyor. Bu yonga seti, orta segment ürün modellerinde en çok kullanılan işlemcilerin başında geliyor. Bir amiral gemisi olmasa da, oldukça iyi bir performans sizleri bekliyor.

Akıllı cihaz, 512GB’a kadar artırabilen 128 GB dahili depolama alanı ile birlikte geliyor. Böylelikle uzun bir süre depolama alanı sıkıntısı yaşamayacaksınız. Hatta normal bir kullanıcıysanız, telefonun ömrü bitmeden bu depolama alanı da kolay kolay bitmeyecektir.

Telefon içerisinde, MixO ekosistemine ait olan yazılımlar gayet optimize bir şekilde çalışıyor. Telefonun yazılım ve donanımı arasında kurulan köprü, gerçekten de bizlerin çok hoşuna gitti. Basit ve orta seviyedeki oyunlarda gerçekten iyi bir oyun deneyimi yaşayabiliyoruz. Tabii ki bu konuda marka tarafından direkt olarak cihaza eklenmiş oyun modunun da etkisi çok fazla. Bu özellik, oyunlarda direkt olarak devreye girerek telefonun performansını zirveye çıkarıyor. Bir anda elinizdeki bu telefon, kendi çapında kükreyen bir canavara dönüşüyor.

Son olarak performans alt başlığında yeni ekosisteme de değinmek istiyoruz. Omix markası, kullanıcılarına MixO ekosistemini sunuyor. Henüz gelişmekte olan bu dünya, yalnızca Omix değil; diğer marka ürünler tarafından da hızlıca kurulup kullanılabiliyor. Siz de telefonu beğendiyseniz, diğer akıllı cihazlarınızı da bu gelişen evrenin içine taşıyabilirsiniz. (Tıpkı iPhone’larda olduğu gibi)

Omix X500 Kamerası Nasıl?

Şimdi okurlarımızdan bir ricamız olacak. Lütfen kulaklarınızı 4 açın. Çünkü Omix X500 kamerası 3000 lira fiyatı ile 108 MP fotoğraflar çekebiliyor. Site editörü olarak Xiaomi markasına ait son model telefonlardan birini kullanıyorum ve kamera çözünürlüğü benimki ile aynı. Gerçekten benim için üzücü bir durum olsa da bu telefonu almayı düşünenler için oldukça keyifli bir durum.

Tabii ki kameranın çözünürlüğü, direkt olarak kaliteli fotoğraf demek değil. Daha birçok faktör, kaliteli bir kamera performansının ortaya çıkmasını sağlıyor. Telefonun tam olarak 4 kamerası bulunuyor. Bu kameralardan birisi derinlik efektini sağlarken, bir diğeri makro kamera özelliği için kullanılıyor. Üçüncü kamera 5 MP çözünürlüğünde geniş açı için kullanılırken, 48 MP ana kamerayı oluşturuyor.

108MP fotoğraf çeken ise telefonun kamerasında bulunan yapay zeka teknolojisi oluyor. Bu teknoloji, çözünürlüğü artırırken; bazı senaryolarda ortaya gerçeklikten uzak görsellerin çıkmasına neden olabiliyor. Tabii ki güzel bir ışık ve ortamda, doğru pozlama söz konusu olduğunda gayet güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Son olarak, telefona dışarıdan gelecek olan güncellemeler sonrasında telefon kamerası zamanla çok daha iyi bir performans ortaya koyabilir.

Omix X500 Bataryası Nasıl?

Son olarak telefonun bataryasından sizlere bahsetmek istiyoruz. Akıllı cihaz, birçok amiral gemisinde de denk gelebileceğiniz 5000 mAh batarya ile geliyor. Ancak burada bir dipnot düşmemiz gerekiyor, telefonun şarj tüketimi amiral gemisi telefonlara kıyasla çok daha az. Bu da telefonun pil ömrünü çok daha uzun bir hale getiriyor.

Laboratuvar ortamında yapılan testlere göre telefon yaklaşık olarak 2 günü çıkartabiliyor. Fakat günlük kullanımda bu süre biraz daha azalıyor ve yaklaşık olarak 1 günü çıkaracak seviyede bir performansı bize veriyor. Tabii ki bu süre kullanıcının, nasıl bir ekran süresi olduğuna göre değişiklik gösterecektir.

Ayrıca telefonun 18W şarj aleti ile geldiğini ve yaklaşık olarak 3-4 saat arası bir süre içerisinde tam doluma ulaştığını da sizlere söyleyebiliriz. Son dönemlerde markalar, çok daha hızlı şarj eden adaptörlere geçti. Telefonların da şarj olma süreleri ters orantılı bir şekilde kısaldı. Bu nedenle şarj hızı bakımından puanımız olumlu değil 🙁

Omix X500 Alınır Mı?

Omix X500 Almalı Mıyım?
Omix X500 Almalı Mıyım?

Şimdi de yazımızın en can alıcı noktasına geldik: Omix X500 alınır mı? Bu sorunun cevabı, eğer bütçeniz 3000TL civarında ise kesinlikle evet. Biz bu yazıyı yazarken Omix X500 Türk Telekom satış fiyatı 3000-3500 Lira arasında değişiklik gösteriyor. Bu da yaklaşık olarak 150$ ediyor. Eğer bu bütçeye sahipseniz, yeni telefon markamıza bir şans verebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra telefonun kutu içeriğinden de biraz bahsedelim. Omix X500 kutu içeriğinde, telefonun yanı sıra şunlar da bulunuyor:

 • Şarj kablosu
 • Şarj adaptörü
 • Kablosuz kulaklık

Evet yanlış duymadınız, 3000TL’ye aldığınız bir akıllı cihaz; tüm bu özellikleri yetmezmiş gibi bir de kablosuz kulaklık ile birlikte geliyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda kesinlikle bu telefonu satın almanız gerekiyor.

Son olarak birçok Youtube kanalı bu telefonu detaylı olarak inceliyor. Siz de bu videoları izleyerek nihai kararınızı verebilirsiniz. Söz konusu videoları yazımızın sonuna ekledik.

Omix X500 Tüm Özellikleri

Hem bu uzun yazıyı toparlamak hem de değinmediğimiz özelliklere değinmek için Omix X500 telefonun tüm özelliklerini tek bir başlıkta toparlamak istiyoruz. Telefonun tüm özellikleri şu şekilde:

 • 6.67 İnç
 • IPS Ekran
 • FHD+ Ekran
 • 60 Hz Ekran Yenileme Hızı
 • Multi Touch
 • LTPS LCD
 • Çerçevesiz Tasarım
 • Ekran İçi Ön Kamera
 • Kapasitif Ekran
 • Çerçevesiz Tasarım
 • 16 Milyon Renk
 • 48 MP Ana Kamera
 • Portre Modu
 • PDAF
 • HDR
 • Yapay Zeka Destekli Kamera
 • Panorama Kamera
 • Otomatik Odaklama
 • Dahili QR Okuyucu
 • Makro Çekim
 • Samsun ISOCELL Bright GM 1 Sensör
 • Zamanlayıcı
 • 6 Elementli Lens
 • Led Flaş
 • 2k Video Çekme
 • 30 fps Videolar
 • 5000 mAh Batarya
 • Li-Po Batarya
 • 18w Hızlı Şarj
 • Android 11
 • Omix UI 11.2
 • Bluetooth 5.0
 • Parmak İzi Okuyucu

Omix X500 VS. Omix X600 (Abi Kardeş!)

Omix X600 modeli, zaten linkteki yazıda çok detaylı bir şekilde incelenmiş; yine de ufak bir karşılaştırma yapmak istiyoruz. İlk olarak kamera ve ekrandan başlayalım.

600 modeli, az da olsa büyük bir ekranla geliyor. Ayrıca bu ekranın FHD+ ekran çözünürlüğü olduğunu da söyleyelim. Ekran bakımından daha iyi bir performansa sahip olsa da bu telefonun bataryasının çabuk bitmesine neden oluyor. Bunun dışında herhangi bir tasarım farklılığı bulunmuyor.

Kamera tarafında ise bariz bir şekilde X600, daha iyi bir performans ortaya koyuyor. Bu da aradaki 200-400 liralık fiyat farkının temelini oluşturuyor. Ancak kamera konusunda şunu söylemeliyiz ki, X500 modelinin video performansı kesinlikle çok daha iyi.

İşin performans kısmında ise çok garip bir şekilde iki cihaz arasında neredeyse hiçbir fark yok. Aslında bu bir satış stratejisi olabilir. Çünkü iki telefon da birebir aynı özelliklere sahip. Aradaki fiyat farkını anlamayacağınız birtakım şeyler değişiyor. Bu da normal kullanıcıların anlamayacağı, kullanırken fark edemeyeceği şeyler. Son bir fark olarak, Omix X600 modeli 6GB RAM alanı ile birlikte geliyor.

Hangi modeli seçeceğiniz tamamen size kalmış. Bize soracak olursanız iki model arasındaki farklar, göz ardı edilebilir. Paranız hangisine yetiyorsa onu almalısınız.

Daha fazla inceleme yazısı için Web Kafası İnceleme kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Mete Can Sertoğlu

Merhaba, ben Mete Can Sertoğlu! 3 senedir Siber Güvenlik alanında kendimi geliştiriyorum. Web sitemizin güvenlik işlerinden ve "Mobil" kategorisinden ben sorumluyum!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu