Yaşam

Olay Yeri İnceleme Maaşı 2022

Olay yeri inceleme maaşı ve olay yeri inceleme uzmanı maaşı başta olmak üzere birçok merak edilen soruyu cevaplandırıyoruz.

Olay yeri inceleme polisi ve olay yeri inceleme uzmanı, birçok kişinin hayalindeki meslek olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Tabii ki de bu ilginin altında, son zamanlarda trend olan polisiye filmleri yatıyor.

Olay yeri inceleme maaşı ise son zamanlarda giderek artıyor. Günümüzde 5500 ile 6000 lira arasında kazanan olay yeri inceleme polisleri, kısa sürede daha da fazla kazanacak gibi duruyor.

İçindekiler

Olay Yeri İnceleme Polisi Ne Kadar Maaş Alıyor?

Olay yeri inceleme polisi ne kadar maaş alıyor sorusu, bu mesleği kazanmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Olay yeri inceleme polisi maaşı 2022 yılında 5500 lira ila 6000 lira arasında değişiklik göstermektedir.

olay yeri inceleme polisi maaşı
Olay Yeri İnceleme Maaşı

Olay Yeri İnceleme Polisi Kimdir?

Olay yeri inceleme polisi, herhangi bir suç ya da kaza olayının yaşanması sonrasında gerçeklerin ortaya çıkması için büyük bir rol almaktadır. Bu kişiler, söz konusu yaşanan olayda; suçun araştırılmasından ve gerçeklerin ortaya çıkmasından sorumludur.

İnceleme ekipleri, tıpkı filmlerde gördüğümüz gibi, beyaz elbiselerini giyerler ve kimsenin delillere dokunmasına izin vermeden bu deliller ile ilgili ön araştırma yaparlar. Ön araştırma faslı bittiğinde ise yine bu ekipler tarafından bulgular muhafaza edilir.

Olay Yeri İnceleme Uzmanı Ne İş Yapar?

Olay yeri inceleme uzmanı, bizzat olay mahaline gelerek; olayla ilgili alt metinleri ortaya çıkarmaktan sorumludur. Her türlü delil ve bulgu, uzman kişiler tarafından toplanmalı; korunmalı ve ön değerlendirmesi yapılmalıdır.

Olay Yeri İnceleme Polisi Nasıl Olunur?

Olay yeri inceleme polisi olmak isteyen yüzbinlerce kişi ülkemizde bulunuyor. Bu mesleği kazanmanın sırrı ise ilk olarak polis olmaktan geçiyor. Polis olduktan sonra, uzman olmak için ise biyoloji ya da genetik bölümlerinden birini bitirmeniz; EGM kurslarını eksiksiz tamamlamanız da şart olarak koşuluyor.

Olay Yeri İnceleme Kaç Yıllık?

Olay yeri inceleme kaç yıllık sorusuna 4 olarak cevap verilebilir. Ancak bu 4 senelik eğitimin ardından bir de EGM kurslarını eksiksiz tamamlamış olmak gerekmektedir. EGM kurslarının ne kadar sürdüğünü ise yazımızın ilerleyen bölümlerinden öğrenebilirsiniz.

Olay Yeri İnceleme Kimler Olabilir?

Olay yeri inceleme olmak için ilk olarak polis ya da özel güvenlik gereklidir. Bu kişiler, karakolda görev alan; personel, organize personeli, terör personeli, narkotik kaçakçılık personeli, çevik kuvvet veyahut da trafik personeli olmalıdır.

Olay Yeri İnceleme Olmak İçin Ne Okumak Gerekir?

Olay yeri inceleme olmak için, ilk olarak biyoloji ya da genetik bölümlerinden lisans eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Bu eğitimi tamamladıktan sonra, KPSS sınavına girmeli ve yeterli puanı almalısınız. Son olarak ise EGM kurslarını tamamlayarak olay yeri inceleme olabilirsiniz.

Polis Olay Yeri İnceleme Sınavı

Polis olay yeri inceleme sınavı, Emniyet Teşkilatı tarafından düzenlenmektedir. Birçok sözleşmeli personel alımı da yine bu sınav ile yapılmaktadır. Siz de polis olay yeri inceleme sınavı için EGM sitesinden başvuru yapabilirsiniz.

Olay Yeri İnceleme Kursu Kaç Gün

Olay yeri inceleme kursu, genellikle 3 aylık düzenlenmektedir. Bu eğitim süresi, müfredata göre değişiklik gösterebilmektedir. Kursun bitiminde ise tam olarak donanımlı olay yeri inceleme uzmanları yetiştirilmiş olmaktadır.

Olay Yeri İnceleme Puanı

Olay yeri inceleme puanı, son yapılan YKS sınavı sonrasında değişmiştir. Yerleşmeler açıklandıktan sonra taban puan 225 olmuştur. Ayrıca Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi ise tam olarak dolmamıştır. Konu ile ilgili detaylı bilgileri “Olay Yeri İnceleme Bölümü Taban Puanları” yazımızdan okuyabilirsiniz.

Olay Yeri İnceleme KPSS Puanı

Olay yeri inceleme KPSS puanı, her sene değişiklik göstermektedir. Burada asıl dikkat edilmesi gereken o sene sınava giren kişi sayısı ve kontenjanlardır. Ancak genelleme yapmamız gerekir ise 85 puan KPSS’yi geçmek için yeterli olacaktır.

Taha Macit

Merhaba ben Taha Macit! 2019 yılından beri Wordpress sistemi ve Arama Motoru Optimizasyonu alanlarında çalışmalar yapıyorum. Webkafasi.net web sitemizin SEO ve yönetim işlerinden ben sorumluyum!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu