Yaşam

Olay Yeri İnceleme Bölümü Taban Puanları 2023

Olay yeri inceleme bölümü taban puanları, 2022 YKS sonuçları ile birlikte değişti. Güncel olay yeri inceleme bölümü taban puanlarını bu yazımızda sizin için paylaşıyoruz.

Olay Yeri İnceleme Taban Puanları

Olay yeri inceleme bölümü, ülkemiz için oldukça önemli bir meslektir. Söz konusu bölüm mezunları, birçok adli vakanın aydınlatılmasında etkili rol oynamaktadır. Ayrıca bölümden mezun olan kişiler, oldukça iyi ücretler alabilmektelerdir. Bu bölümü yazmak isteyen öğrenciler için gerekli olan her bilgiyi bu yazıda derledik. Siz de yazımızı okuyarak istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz.

Olay Yeri İnceleme Bölümü Taban Puanları

Olay yeri inceleme bölümü taban puanlarını aşağıdaki tabloda sizlerle paylaştık:

Üniversite İsmiBölümPuan TürüKont.Taban PuanSıralamaDiploma Not
Üsküdar ÜniversitesiAdli BilimlerSay123548708292,6
Kütahya Sağlık Bilimleri ÜniversitesiAdli BilimlerSay4028125485387,5
Üsküdar ÜniversitesiAdli BilimlerSay6922539164283,0
Kütahya Sağlık bilimleri ÜniversitesiAdli BilimlerSay1
Olay Yeri İnceleme Bölümü Taban Puanları
Olay Yeri İnceleme Ekibi Kimlerden Oluşur?

Olay yeri inceleme ekibi, genellikle çok yoğun ve uzman kişilerden oluşmaktadır. İlk olarak polis ekibi olay yerini incelemek için olay yerine başvurur. Daha sonra ise olayın detaylarına göre şu kişiler de dahil olur;
Karakol personelleri
Şube çalışanı olan organize, terör, narkotik, kaçakçılık, çevik ve trafik ekibi

Adli Bilimler Ne Kadar Maaş Alır?

Adli bilimler ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Adli bilimler mezunları, uzmanlık durumlarına göre yaklaşık olarak 5 bin ila 20 bin arasında bir maaş almaktadır. Yeni mezunlar 5 bin ile başlarken, ülkemizde en yüksek maaşlar genellikle 20 bin civarında seyretmektedir.

Adli Bilimler Kaç Puan?

Adli Bilimler bölümünü yazabilmek için gerekli olan puan, 2023 yılında oldukça yükselmekle beraber en düşük devlet üniversitesi puanı 337 olarak belirlenmiştir. En yüksek puan ise 414 olmuştur.

Olay Yeri İnceleme Uzmanı Olmak İçin Hangi Bölüm?

Olay yeri inceleme uzmanı olmak için ilk olarak polis olmanız gereklidir. Tabii ki bu mesleğe sahip olmak için bu da yeterli değildir. Son zamanlarda olay yeri inceleme uzmanı olmak için biyoloji ya da genetik bölümünden mezun olma şartı da gerekli hale gelmiştir.

Adli Tıp 4 Yıllık Mı?

Ülkemizde adli tıp eğitimi yalnızca iki farklı üniversitede verilmektedir. Eğitim olarak ise mühendislik ve doğa bilimleri bünyesinde yer almaktadır. Öğrenciler bu bölümü sayısal puanları ile tercih edebilirler ve 4 yıllık eğitim almaları gerekmektedir.

Olay Yeri İnceleme Kaç Yıllık?

Olay yeri inceleme kaç yıllık sorusu, birçok bu mesleğe sahip olmak isteyen kişi tarafından merak edilmektedir. Olay yeri inceleme kaç yıllık sorusunun cevabı ise 4 yıl ve bitirilen kurslardır. EGM tarafından düzenlenmiş kurslar da bu meslek için gerekli bir etkendir.

Olay Yeri İnceleme Ne Kadar Maaş Alıyor?

2022 olay yeri inceleme ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabı yaklaşık olarak 5500TL ile 6500TL arasında değişmektedir. Bu maaş aralığı, alınan zamlara göre değişiklik gösterebilir.

Olay Yeri İnceleme Neden Beyaz Giyer?

Olay yeri inceleme esnasında, çalışma alanından herhangi bir nesne dışarı çıkarılamaz ya da içeri sokulamaz. Bu nedenle olay yeri inceleme ekibinden herhangi bir iz bırakmamak amacı ile özel kıyafetler tercih edilir. Yine beyaz renk kullanmanın amacı da budur.

Siz hangi üniversite bölümünü okumak istiyorsunuz? Hangi üniversiteyi tercih edeceksiniz? Yorumlar bölümünden görüşlerinizi bizler ile paylaşmayı unutmayın!

Taha Macit

Merhaba ben Taha Macit! 2019 yılından beri Wordpress sistemi ve Arama Motoru Optimizasyonu alanlarında çalışmalar yapıyorum. Webkafasi.net web sitemizin SEO ve yönetim işlerinden ben sorumluyum!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu