Yaşam

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Kekik yağı, pek çok farklı amaçla ve farklı şekillerde kullanılabilen bir yağdır. Kozmetik ürün yapımında, yağ ve cilt bakım ürünlerinde de kekik yağı kullanımı yapılmaktadır. Bunun yanı sıra kekik yağı birçok sağlık sorununa karşıda kullanılabilen bir yağ türüdür. Uçucu yağlar kategorisinde bulunan kekik yağının doğru kullanımı sonucunda bu yağdan olumlu sonuçlar almak mümkündür. Kekik yağı nasıl kullanılır sorusu pek çok kişi merak etmektedir. Kekik yağı kullanımı amacına göre şu şekildedir;

– Şayet cilt için kullanılacaksa temiz cilde pamuk yardımıyla uygulamak gerekmektedir.

– İçerek kullanılmak istendiğinde ılık suyun içerisine 2 veya 3 damla kadar damlatılmalıdır.

– Sedef, egzama ya da sivilce gibi sağlık sorunlarına karşı kullanılacaksa söz konusu sorunlu bölgeye pamuk ile uygulanmalıdır.

Kekik Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Kekik yağı, birçok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Doğru ve ölçülü kullanımı yapıldığında son derece etkili bir doğal ilaç olarak bilinmektedir. Kekik yağının ağrı kesici, idrar söktürücü, cilt yenileyici ve kanserli hücreler ile savaşma özellikleri bulunmaktadır.

Kekik Yağı Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Kekik yağı, oldukça güçlü etkileri bünyesinde bulunduran bir yağ çeşididir. Etkili bir yağ olmasından dolayı kekik yağı kullanımı ölçülü olmalıdır. Aksi takdirde bazı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilir. Bu nedenle de kekik yağı kullanımı için tavsiye edilen ölçü 10 gün ile sınırlandırılmalıdır.

Kekik Yağı Direkt İçilir Mi?

Kekik yağı, cilde uygulanabildiği gibi içilerek kullanılan bir yağ olarak bilinmektedir. Ancak çoğu kişi kekik yağı direk içilir mi diye de merak etmektedir. Bu sorunun cevabı tabi ki de içilebilir şeklinde olmaktadır. Fakat yine dile getirmekte fayda var ki kekik yağının tavsiye edilen miktar kadar tüketmek büyük önem arz etmektedir.

Kekik Yağı Kimler Kullanamaz?

Kekik yağı kullanımı son derece faydalı olsa da, bazı kişilerin kullanması halinde faydadan çok zarar görülebilir. Özellikle kalp sorunları olan kişilerin ve astım hastalığı bulunanların kekik yağı kullanmadan önce tıbbi destek alması tavsiye edilir. Aksi takdirde istenmeyen olumsuz sonuçlar meydana gelebilir.

Daha fazla cilt tavsiyesi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Bu konuda düzenli olarak sizlere yardımcı olacak içerikler paylaşıyoruz!

Taha Macit

Merhaba ben Taha Macit! 2019 yılından beri Wordpress sistemi ve Arama Motoru Optimizasyonu alanlarında çalışmalar yapıyorum. Webkafasi.net web sitemizin SEO ve yönetim işlerinden ben sorumluyum!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu