Yaşam

Gitar Tel İsimleri – Yeni Başlayanlara Özel

Gitar tel isimleri, gitar çalmayı öğrenmek isteyen kişiler için oldukça önemlidir. Yeni başlayan öğrencilerin akorları ve notaları öğrenebilmesi için, gitar tel isimlerini bilmesi gerekmektedir. Yazımızın içerisinde bu adları öğrenebilirsiniz.

Gitar Tel İsimleri

Gitar tel isimleri, alfabedeki harfler ve müzikteki notalar ile belirlenmiştir. Tüm yazımız boyunca, aksi belirtilmediği sürece inceden kalına doğru sıralama yapılacaktır.

Bu müzik aletinin tel isimleri şu şekilde sıralanabilir: (İnceden Kalına)

 • E
 • B
 • G
 • D
 • A
 • E’

Ayrıca bu gitar tel isimleri, notaları da simgelemektedir. 6 adet tel içeren gitarın notaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. Tel Mi Notası
 2. Tel Si Notası
 3. Tel Sol Notası
 4. Tel Re Notası
 5. Tel La Notası
 6. Tel Mi Notası
Gitarda Notalar Hangi Telde?

Gitar notaları, 6 telin her birinde kendine yer bulmuştur. Bu telleri sıralayabilmek için 1. sıradan 6. sıraya, inceden kalına gitmemiz gerekiyor. Sırası ile notaların bulunduğu teller şu şekildedir:
1. Tel Mi Notası
2. Tel Si Notası
3. Tel Sol Notası
4. Tel Re Notası
5. Tel La Notası
6. Tel Mi Notası

Gitar G Hangi Tel?

G teli, gitardaki ortanca notalardan birisi olan “Sol” notasını ifade etmektedir. G teli, inceden kalına 3. sıradadır. Kalından inceye ise 4. Sırada yer almaktadır.

Gitarda 6 Tel Hangisi?

Gitarda 6 tel, inceden kalına doğru sıralanmaktadır. 6 teli şu şekilde sıralayabiliriz: E, B, G, D, A ve E’. Bu harfler sıralanırken, inceden kalına doğru sıralanmıştır.

Taha Macit

Merhaba ben Taha Macit! 2019 yılından beri Wordpress sistemi ve Arama Motoru Optimizasyonu alanlarında çalışmalar yapıyorum. Webkafasi.net web sitemizin SEO ve yönetim işlerinden ben sorumluyum!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu