Teknoloji

Ariston Kombi SP1 Hatası

Kombiler çalışmaya başladıkları anda, peteklere sıcak su verilmesi ya da musluğun sıcak suyunun açılması gibi, kombi içindeki brülörde yanma gerçekleşmektedir. Bunun diğer adı ateşlenmedir. Kombiler ateşleme yapmadan önce alev denemesi gerçekleşmektedir. Bu deneme üç kez gerçekleşmektedir. Üç kez süren bu deneme SP1, SP2 ve SP3 olarak ifade edilmektedir.

Ariston Kombi SP1 hatası bu ateşleme sürecindeki ilk denemenin başarısız olduğunu belirtmektedir. Eğer Ariston Kombi SP1 hatası vermezse diğer ateşleme sürecine geçmeden çalışmaya devam eder.

Ariston Kombi SP2 hatası ise kombinin çalışma talimatıyla ikinci ateşleme denemesinin başarısız olmasıdır. Bu kez üçüncü ateşleme devreye girecektir.

Ariston Kombi SP3 hatası, iki kez ateşleme sonrasında üçüncü denemedeki ateşlemedeki hatayı ifade etmektedir. Eğer üçüncü kez ateşlemede sorun yaşanırsa bu kez ekranda 501 hatası çıkmaktadır. Bu da gaz kesintisi veya ateşleme hatasını belirtmektedir.

Ariston Kombi SP1 Hatası Nasıl Giderilir?

Ariston Kombi SP1 hatası başlı başına bir arızayı ifade etmemektedir. Eğer ikinci ateşleme sırasında ekranda SP2 hatası ve devamında da SP3 hatası gösterilirse, ilk yapılması gereken gaz vanasının açık olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. Eğer gaz vanası kapalı konumdaysa kombiye gaz gelmediği için kombi SP1 hatası vermiştir. Vanayı açık konuma getirmek yeterlidir. Eğer gaz vanası açık konumdaysa ve sorun hala devam ediyorsa kombinin resetlenmesi önerilir. Birkaç defa resetlenerek tekrar çalıştırılması gerekmektedir.

Ariston Kombi 501 Hatası Nedir? Nasıl Giderilir?

Ariston kombi SP1, SP2 ve SP3 hatası sonrası ortaya çıkan Ariston Kombi 501 hatasının nedeni genellikle gaz kesintisi ya da ateşleme problemidir. Yapılması gereken ise gaz vanasının açık olup olmadığını ve gaz vanası açıksa ocağı yakıp ocağa gaz gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer gaz vanası kapalıysa gaz vanası açık konuma getirilmelidir. Eğer gaz vanası açık konumdaysa ocak yakılarak gaz gelip gelmediği kontrol edilmelidir. Ocakta gaz varsa eve gelen gazda herhangi kesinti yoktur. Kombiye reset atmak yeterli olacaktır.

Ariston Kombi Nasıl Resetlenir?

Kombilerin ön tarafında bulunan tuşlardan “RESET” yazılı olan tuşa birkaç saniye basmak kombinin resetlenmesini sağlayacaktır. Birkaç defa deneyerek kombinin resetlenebilir.

Taha Macit

Merhaba ben Taha Macit! 2019 yılından beri Wordpress sistemi ve Arama Motoru Optimizasyonu alanlarında çalışmalar yapıyorum. Webkafasi.net web sitemizin SEO ve yönetim işlerinden ben sorumluyum!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu