Teknoloji

Arçelik Buzdolabı Arka Su Haznesi Nasıl Çıkarılır?

Arçelik buzdolabı arka su haznesi nasıl çıkarılır sorusu kişiler tarafından soru olarak bir cevabı beklenmektedir. Verilebilecek en iyi cevap buzdolabının arkasında yer alan motorun üstünde bulunan buharlaştırma kabı bulunmaktadır. No frost buzdolabında bulunan motor üstündeki su kabı çatlak veya su akıtıyor olmaktadır. Bu durumda Arçelik marka buzdolabının arka su haznesini çıkartılması gerekmektedir. Çok basit bir hamleyle kendinize doğru arka kapak haznesini çektiğinizde sizlere doğru gelecektir. Unutulmaması gereken bir nokta vardır o da şudur ki arka kapağı çok fazla zorlamamak gerekir. Eğer arka kapağın çektiğinizde size doğru geldiğinizi düşünmüyorsanız kırılır veya bozulur düşüncesi ile çıkartamıyor olabilirsiniz.

Bunun için çok basit bir manevra ile kendinize çektiğinizde arka kapak haznesini size gelmesi gerekir. Buzdolaplarının arkasında bir çeşit ızgara bulunmaktadır. Bu ızgaraların asıl amacı buzdolabı içerisinde dolaşmakta olan gaz veya sıvının ısı enerjisinin oda havası ile birlikte temas edip soğutmasıdır. Böylece buzdolabı içerisinde bozulmadan belirli derecede ayarlanmış soğukluğunu içerisinde hapseder. Bu noktaya dokunduğunuz an sizi çarpması durumunda elektrik kaçağı olduğunu gösterecektir. Dolayısıyla evin topraklanmasında da bir problem olduğuna da işaret eder.

Arçelik Buzdolabı Koku Filtresi Nasıl Temizlenir?

Arçelik buzdolabı koku filtresi nasıl temizlenir şeklinde sorular buzdolabı kullanıcıları tarafından sorulmaktadır. Öncelikli olarak buzdolabı filtresinin ne olduğu konusundan değinmek gerekir. Buzdolabı filtresi her buzdolabında bulunarak otomatik olarak ürettiği buzların ve su haznesinin iyi şekilde korunmasını ve buzdolabına çekilen suyun sorunsuz olarak yumuşatılmasını ayrıca içerdiği zararlı varlıklarında arındırılmasını sağlayan bir sistemdir.

Bu zararlı varlıkları bizlere temas etmesini engelleyerek içerisine hapseder. Peki bu durumda buzdolabı koku filtresini ne işe yaramaktadır? Buzdolabı koku filtresi koku emici aktif karbon bulundurarak havayı temizlemektedir. Kötü kokuları yok ederek çevre dostu ve güvenilir bir şekilde kullanılmaktadır. Bu koku filtresinin temizlenmesi ise 1 ay kullanım sonrası ürünü buzdolabından çıkartarak Bir saat kadar güneş altında havalandırmanız yeterli olacaktır. Bunun dışında birkaç çeşit temizleme yöntemi de bulunmaktadır.

Buzdolabının Arkasından Neden Koku Gelir?

Buzdolabının arkasından neden koku gelir şeklinde soruların sorulmasına da üretici firmalar bir cevap bulmuştur. Bu kokunun oluşmaması için her buzdolabında yer alan filtre bulunmaktadır. Filtrelerin yapılış amacı içerisine girecek olan soğuk havayla sıcak havanın temasını engellemektir. Buzdolabı su filtresini çıkartmak için biraz Özen ile çalışmak gerekir. Buzdolabının içindeki su filtresinin yuvasını bulmak gerekir. Eğer buzdolabı su filtresi kapağı varsa çıkarmak için belirtilen bir alana bastırarak çevirmeniz yeterlidir.

Filtreyi içeri iterek ya da saat yönünün tersine çevirerek eski su filtresini kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Buzdolaplarında koku oluşumu birçok sebepten oluşabilir. Bunun için buzdolabı koku filtresinin bozulmuş ve çalışmıyor olması gerekir. Buzdolabı koku filtresi işlevsel olarak koku emici aktif karbon bulundurur. Üstelik içerisindeki havayı temizleyerek kötü kokuları yok etme özelliği gösterir. Öncelikli olarak buzdolabı koku filtresinin bozulup bozulmadığından Emin olmalısınız. Ayrıca buzdolabının iç ve dış temizliğine dikkat ederek koku oluşumunu da önlemeniz mümkündür. Bunun dışında buzdolabının herhangi bir yerinden sıvı bir akıntı olup olmadığında test etmeniz gerekir. Böylesi bir durumda buzdolabının çalışma işlevini yitirmesi ve cihazın tamamen bozulması da söz konusudur. Dolayısıyla sorunun koku filtresinden kaynaklandığından eminseniz yeni bir koku filtresi takarak buzdolabının mevcut durumundan kurtarmanız mümkündür.

Taha Macit

Merhaba ben Taha Macit! 2019 yılından beri Wordpress sistemi ve Arama Motoru Optimizasyonu alanlarında çalışmalar yapıyorum. Webkafasi.net web sitemizin SEO ve yönetim işlerinden ben sorumluyum!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu