Yaşam

Alçıdan Sonra Şişlik Nasıl Geçer?

Alçıdan sonra şişlik nasıl geçer sorusunun cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz. Tüm detayları ile ne yapmanız gerektiğini anlatıyoruz.

Alçı Sonrası Şişlik Nasıl Geçer?

Alçı sonrası şişlik, genellikle hemen her vakada görülen bir durumdur. Bu şişliğin temel sebebi, kırıkların deriyi zedelemesidir. Zedelenen deri, içeriden yediği basınçtan sonra şişme reaksiyonu göstermektedir. Alçı sonrası şişliğin geçmesi için, düzenli olarak buz tedavisi uygulanmalıdır. Uygulanan buz, el ile tutulmalı; direkt olarak kırığın üzerine bırakılmamalıdır. Aksi takdirde zedelenen bölgeye daha büyük bir hasar verilebilir.

Ayrıca kırığın olduğu yere, günde iki kere krem ya da yağ sürülebilir. Çay ağacı yağı, bu iş için oldukça iyi bir seçenektir.

Alçı Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?
Alçı Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Alçı Sonrası Şişlik Ne Zaman Geçer?

Genellikle alçı sonrasında doktorlar tarafından çeşitli kremler verilir. Reçeteli bu kremler, tedavinin süresini hızlandıracaktır. Hızlıca iyileşen şişme, en fazla bir hafta içerisinde geçecektir. 1 hafta sonunda, ilgili bölgede ne bir şişlik ne de morluk izi kalacaktır. Tabii ki bu dediklerimizin gerçekleşmesi için, düzenli olarak tedavi uygulamanız gerekiyor.

Alçıdan Sonra Şişlik Nasıl Geçer?

Ayak Alçıdan Çıktıktan Sonra Şişlik

Ayak alçıdan çıktıktan sonra şişlik, en sık görülen vakalardan birisidir. Bunun sebebi ayak kemiklerimizin genellikle çok güçlü olmasıdır. Güçlü ve kalın olan bu kemiğin kırığı da bir o kadar sancılı olmaktadır. Bu nedenle, ayak kırıklarında; çok daha titiz bir tedavi alınmalıdır. Bu tedavinin sonrasında, gerekli prosedürler atlanmadan uygulandığı takdirde, şişlik ve morluk çok az olacaktır.

Sevgili webkafasi.net takipçileri, bu yazımızda sizlere alçıdan sonra şişlik nasıl geçer sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Umarız ki yazımızda istediğiniz sorulara cevap bulabilmişsinizdir. Daha fazla bilgilendirici yazı için web sitemizin sosyal medya adreslerini takibe alabilirsiniz.  

Kaynak

Bahadır Değerliyurt

Merhaba, ben Bahadır! 2021 senesinde Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldum. Web sitemizin "Oyun" kategorisinden ben sorumluyum!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu