Yaşam

101 Okey Taşları Nasıl Dağıtılır?

101 Okey taşları nasıl dağıtılır şeklinde sorular kullanıcılar tarafından gelen sorular olmaktadır. Bunun için öncelikli olarak 101 oyununun birçok kuralı bulunmaktadır. Bu kuralları dikkat edildiği takdirde oyun içerisinde adaletli bir oyun sergilenmiş olur. Öncelikli olarak Okey 101 oyunu 4 oyuncu ile birden fazla turda oynanmaktadır. Oyunun amacı ise mümkün olduğu kadar az puanla oyunu bitirmek olacaktır. Tüm turlar sonunda en az puana sahip olan kişi oyunun galibi olacaktır. Puanlar elde kalan taşların üzerindeki sayılar ile belirlenmektedir.

Oyun desteden çekecek taş kalmadığı durumda bitebileceği şekilde aynı zamanda oyunculardan birinin elini tamamlaması ile de bitebilir. Bu durumda oyun 3 ya da 5 7 ya da 9 veya 11 turdan oluşur. Her tür oyunculardan birinin elini bitmesini kadar sürmektedir. Oyuncular arasında bir oyuncunun dağıtıcı olarak belirlenmesi gerekir. Dağıtıcı her oyuncuya 21 taş dağıtır ve kendisi de 22 taş almalıdır. Geri kalan taşlar masada ters çevrilmiş şekilde dururken bir tane taş ise açıkta bırakılır. Bu açık taş jokeri belirlemektedir. Oyununun oynanış yönü ise saat yönünün tersine doğru oynanmaktadır.

Okey Nasıl Oynanır Taşlar Nasıl Dağıtılır?

Okey nasıl oynanır taşlar nasıl dağıtılır gibi sorular oyunu henüz oynamamış kişiler tarafından sorulur. Ayın basit düzeyde başlayarak belirli başlı kurallardan oluşur. Bunun için öncelikle bir dağıtıcı seçilir ve belirlenir. Oyunun amacı en az puanla oyunu bitirmek olacaktır. 101 oyununun tüm turların sonunda en az puana sahip olan oyuncu oyunun galibi olacaktır. Puanlar ise oyuncunun elinde kaldığı taşların üzerindeki sayılarla belirlenir.

Sırası gelen oyuncu desteden bir taş şeker veya bir önceki oyuncunun attığı son taşı almaktadır. Oyuncu taşı çektikten sonra eğer elindeki serilerin toplamı 101 sayısına ulaşıyorsa elini açabilir. Bu durumda ise dizliği serilere masanın üstüne koyarak açması mümkündür. Oyuncu elini açtığında elindeki serileri masaya diğer seri taşların yanına koymalıdır. Eğer oyuncu elini açacak durumda değilse masayı bir taş atarak sırasını savmalıdır. Oyunda sırası gelen oyuncu sırasını mutlaka bir taş atarak tamamlamalıdır. Hatta oyuncu elini açacak durumda olsa dahi elindeki son taşı atmalıdır.

Okey Oynarken Kaç Taş Dağıtılır?

Okey oynarken kaç taş dağıtılır konusu merak edilmektedir. Oyuncular sırasında bir oyuncunun dağıtıcı olarak belirlendiğinden sonra dağıtıcı her oyuncuya 21 taş dağıtır. Yalnızca dağıtıcı 22 taş almaktadır. Tüm taşların sayısı 106 taştan oluşmaktadır. Bundan dolayı Okey 101 4 oyuncu ile birden fazla tur oynanarak oynanmaktadır. Oyundaki amaç ise mümkün olduğu kadar az puanla oyunu bitirmektir. Tüm türler sonunda en az puana sahip olan oyuncu oyunun galibi olacaktır.

Bu anlar elde kalan taşların üzerinde yer alan sayılar ile belirlenmektedir. Joker belirleyen her taş oyunda değişmektedir. 2 joker taşı ise açık duran taşın bir üstü sayıyı temsil ederler. Sadece joker diğer standart taşlardan farklı bir görünüme sahip olacaktır. Gerçek jokerler oyunlarda joker üzerindeki sayılara sahte jokerler ile temsil edilirler.

Bu yazımızda “101 Okey Taşları Nasıl Dağıtılır?” Sorusunun cevabını sizler ile paylaştık. Daha fazla benzer ve eğlenceli yazı okumak için web sitemizin “Yaşam” kategorisini ziyaret edebilirsiniz. Bir sonraki yazımızda görüşünceye dek kendinize iyi bakın!

Bahadır Değerliyurt

Merhaba, ben Bahadır! 2021 senesinde Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldum. Web sitemizin "Oyun" kategorisinden ben sorumluyum!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu